Tomografia komputerowa
Przygotowania, przeciwskazania, przebieg badania
Badania możecie Państwo wykonać w Tychach lub Mikołowie.
Przygotowanie do badania:
- W większości przypadków badania tomografii komputerowej nie wymagają specjalnego przygotowania (np. TK zatok, HRCT, TK układu kostno-stawowego).
- W przypadku badań z podaniem środka kontrastowego (np. TK głowy, jamy brzusznej, miednicy mniejszej, klatki piersiowej, badania angiograficzne) wskazane jest niespożywanie pokarmów na 4 godziny przed badaniem (nie dotyczy chorych na cukrzycę). Konieczne jest dostarczenie aktualnego wyniku poziomu kreatyniny - szczególnie istotnego u pacjentów z chorobami nerek.
- W przypadku badania jamy brzusznej i miednicy mniejszej, wskazane jest zastosowanie na dzień przed badaniem środków przeczyszczających.
Przygotowanie do badania ENTEROKLIZA TK:
Dzień przed badaniem
- dieta lekkostrawna, z wyłączeniem jarzyn, owoców, ciemnego pieczywa oraz nabiału i potraw mogących powodować wzdęcia
- ESPUMISAN (3x2 kapsułki) lub CEOAT (2x2tabletki). Preparat ma na celu usunięcie powietrza z przewodu pokarmowego.
- nie przyjmować pokarmów,
- nie przyjmować płynów gazowanych i słodzonych (można pić wodę niegazowaną),
- nie palić tytoniu,
- nie żuć gumy.
4 godz. przed badaniem nie spożywać pokarmów
- pić tylko w niewielkich ilościach
Przygotowanie do badania KOLONOSKOPIA WIRTUALNA:
- 3 dni przed badaniem nie należy spożywać owoców pestkowych (winogron, pomidorów, kiwi, truskawek itp) oraz pestek siemienia lnianego i maku.
- W dniu poprzedzającym badanie można zjeść tylko śniadanie, bez mleka, surowych owoców i warzyw oraz napojów gazowanych. Inne napoje można pić w dowolnej ilości.
- W dniu poprzedzającym badanie, około godz 15:00, zgodnie z instrukcją na opakowaniu, należy przygotować 4 litry roztworu FORTRANSU, rozpuszczając każdą z 4 torebek w 1 litrze NIEGAZOWANEJ wody. Roztwór należy wypić w ciągu 5-6 godzin.
- Od chwili wypicia FORTRANSU nie należy nic jeść. Można pić dowolną ilość NIEGAZOWANEJ wody. Normalną reakcją na lek powinny być wypróżnienia, pod koniec treścią płynną. Wypróżnienia prawie czystą wodą oznaczają dobrze przygotowanie do badania.
- Przed zastosowaniem preparatu FORTRANS należy przeczytać ulotkę informacyją dołączoną do preparatu.
- W dniu badania nie należy przyjmować jakichkolwiek posiłków, natomiast wodę można pić do 6godz przed badaniem.
Pacjentki w ciąży powinny poinformować o tym na etapie rejestracji terminu badania. W przypadku karmienia piersią pacjentka powinna zaprzestać karmienia przez około dobę po badaniu.
Przebieg badania
W trakcie badania pacjent znajduje się na ruchomym stole, który przesuwa się przez aparat. Wszelkie informacje na temat przebiegu badania podawane są na bieżąco przez mikrofon. Badanie trwa około 10 minut. Istotne jest by w trakcie badania starać się nie poruszać, w przeciwnym razie ocena badania może być utrudniona.
Decyzja o dożylnym podaniu środka kontrastowego może zostać podjęta przez lekarza w trakcie badania.
Środki kontrastowe
W większości badań tomograficznych stosowane są tzw. środki kontrastowe.
Mogą być one podawane dożylnie lub doustnie (głównie w badaniach jamy brzusznej i miednicy).
Podanie środka kontrastowego może zwiększyć wartość diagnostyczną badania.
W Pracowni stosowane są wyłącznie niejonowe środki kontrastowe, należące do grupy najbezpieczniejszych.
Po podaniu środka kontrastowego może pojawić się uczucie gorąca.
Wynik badania
Do każdego wyniku dołączana jest płyta DVD z obrazami, opis badania oraz dostarczone przez pacjenta wyniki badań poprzednich.
W przypadku badań płatnych wydawana jest również faktura potwierdzająca zapłatę za badanie.
Formularz do wypełnienia przed badaniem:
Pracownia Tomografii Komputerowej - ankieta oraz informacja o badaniuWzór upoważnienia do odbioru wyniku:
Upoważnienie do odbioru wyników badańPoznaj pracownie
Pracownia Tomografii Komputerowej w Tychach
W pracowni wykonywane są badania głowy, szyi, klatki piersiowej, jamy brzusznej, miednicy, kręgosłupa i kończyn.
Wykonujemy również badania specjalistyczne, takie jak: Angiografia CT, w tym Angiografia DSA, Densytometria CT, Dental CT, Wirtualna Kolonoskopia CT, Lung Care, Calcium Scoring, Koronarografia CT, Cardiac CT.
Zaawansowane aplikacje kliniczne pozwalają na obrazowanie onkologiczne, obrazowanie serca i naczyń wieńcowych, obrazowanie pozostałych naczyń, obrazowanie neurologiczne, obrazowanie trójwymiarowe, czterowymiarowe i endoskopowe, a nawet analizę blaszki miażdżycowej.
W naszej pracowni mamy również możliwość obrazowania czynnościowego.
Korzystamy z oprogramowania typu CAD (komputerowe wspomaganie diagnozy).
Do podawania kontrastu używana jest automatyczna strzykawka dwukomorowa Stellant firmy Medrad. W pracowni używane są tylko niejonoweśrodki kontrastowe, należące do najbezpieczniejszych.
Poznaj pracownie
Pracownia Tomografii Komputerowej w Mikołowie
Nowoczesna konstrukcja aparatu pozwala z jednej strony na dużą redukcję dawki promieniowania poprzez zastosowanie inteligentnego sterowania prądem lampy rtg, a z drugiej strony duża moc aparatu pozwala na wykonanie praktycznie każdego badania w czasie nie przekraczającym kilkunastu sekund niezależnie od masy pacjenta.
Tomograf należy do linii Sensation firmy Siemens, czyli do linii najbardziej zaawansowanych aparatów tej firmy i jednocześnie jednych z najlepszych na świecie tomografów komputerowych.
W pracowni wykonywane są badania głowy, szyi, klatki piersiowej, jamy brzusznej, miednicy, kręgosłupa i kończyn.
Wykonujemy również badania specjalistyczne, takie jak: Angiografia CT, w tym Angiografia DSA, Densytometria CT, Dental CT, Wirtualna Kolonoskopia CT, Lung Care, Calcium Scoring, Koronarografia CT, Cardiac CT.
Zaawansowane aplikacje kliniczne pozwalają na obrazowanie onkologiczne, obrazowanie serca i naczyń wieńcowych, obrazowanie pozostałych naczyń, obrazowanie neurologiczne, obrazowanie trójwymiarowe, czterowymiarowe i endoskopowe.
W naszej pracowni mamy również możliwość obrazowania czynnościowego.
Korzystamy z oprogramowania typu CAD (komputerowe wspomaganie diagnozy).
Do podawania kontrastu używana jest automatyczna strzykawka dwukomorowa Stellant firmy Medrad. W pracowni używane są tylko niejonowe środki kontrastowe, należące do najbezpieczniejszych.